Inicjatywa lokalna

Piekarska Grupa Inicjatyw Przygotowała projekt uchwały wraz z Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej BONA FIDES

Inicjatywa lokalna

czyli jak wspólnie z władzami pracować nad swoimi pomysłami

Działajmy wspólnie z władzami

Jeśli macie pomysł na działanie i chcecie zrealizować go wspólnie z władzami
to Inicjatywa lokalna jest właśnie dla Was.
Jest to taki model współpracy, w którym obie strony – społeczność oraz władze – dają coś od siebie. Oto przykłady:

Uważacie, że brakuje zieleni w Waszym otoczeniu?

Korzystając z inicjatywy lokalnej możecie zaproponować, aby UM dostarczył sadzonki a Wy przygotujecie i uprzątniecie przydomowy skwer oraz dokonacie nasadzeń.

Mało ławek w pobliskim parku, do którego uczęszczacie?
Korzystając z inicjatywy lokalnej możecie zaproponować, aby UM zakupił ławki a Wy wkopiecie je i np. pomalujecie drewnochronem.

Marzy się Wam piaskownica na placu zabaw?
Korzystając z inicjatywy lokalnej zaproponujecie, aby UM wykonał piaskownicę a Wy uprzątniecie teren pod piaskownicę i zakupicie do niej piasek.

Chcielibyście zorganizować osiedlowy festyn z okazji Dnia Dziecka? Korzystając z inicjatywy lokalnej zaproponujcie, aby UM wypożyczył nagłośnienie oraz sfinansował zakup słodyczy dla dzieci a Wy zorganizujecie dla nich gry i zabawy oraz kawę i domowe ciasto dla dorosłych uczestników festynu.

Czego może dotyczyć Inicjatywa lokalna?

Według Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w ramach Inicjatywy lokalnej podejmować możemy m.in. działania:

rozwijające społeczności lokalne

charytatywne

pielęgnujące tradycje i regionalizm

kulturalne

edukacyjne

upowszechniające kulturę fizyczną

dotyczące ochrony flory i fauny

Kto może zgłosić Inicjatywę lokalną?

Do zgłoszenia Inicjatywy lokalnej potrzebna jest grupa mieszkańców i mieszkanek. Wystarczą już dwie osoby ale ponieważ jest to działanie, które ma przysłużyć się całej społeczności, warto pokazać, że popiera je więcej osób. Aby włączyć się w inicjatywę nie musimy mieć w danej miejscowości meldunku. Wystarczy, że faktycznie tam przebywamy – np. mieszkamy, pracujemy czy spędzamy czas wolny.

Jak zgłosić Inicjatywę lokalną?

1) Wniosek z opisem pomysłu i z podpisami popierających go osób składamy
w urzędzie gminy osobiście lub poprzez organizację pozarządową. Niektóre gminy wprowadzają wzory takich wniosków, ale nie mamy obowiązku z nich korzystać.

2) Wniosek zostaje oceniony według kryteriów określonych w gminnej uchwale
o inicjatywach lokalnych. Od negatywnej oceny możemy się odwołać, jeśli uważamy, że władze nie zastosowały tych kryteriów.

3) Jeśli władze pozytywnie ocenią nasz wniosek, wspólnie z nimi ustalamy zakres, budżet i harmonogram działań oraz podział obowiązków. Zapisujemy je w umowie o współpracy. Jeśli nie dojdziemy z władzami do porozumienia, możemy odstąpić od realizacji inicjatywy.

Czym się różni Inicjatywa Lokalna od Budżetu Obywatelskiego

Konieczna jest uchwała!

Aby realizować Inicjatywy lokalne, gmina musi mieć uchwałę regulującą tryb i kryteria oceny wniosków dotyczących inicjatyw. Nasza gmina nie przyjęła jeszcze takiej uchwały. Dlatego Piekarska Grupa Inicjatyw zamierza złożyć projekt uchwały wprowadzający Inicjatywę Lokalną w Piekarach Śląskich.

Interesuje was Inicjatywa lokalna?

Zgłoście się do Piekarskiej Grupy Inicjatyw!

Szczegółowo udzielimy informacji odnośnie projektu uchwały                          Odpowiemy na pytania i wyjaśnimy wszelkie Wasze wątpliwości odnośnie Inicjatywy Lokalnej chętnie zapoznamy się również z Waszymi propozycjami, uwagami –  nie tylko odnośnie    projektu uchwały wprowadzającej Inicjatywę Lokalną – ale także tymi dotyczącymi miasta i jego  mieszkańców

Chcemy aby Inicjatywa Lokalna zagościła do Piekar Śląskich
Piekarska Grupa Inicjatyw rozpoczęła zbieranie podpisów pod projektem uchwały.
Zainteresowanych poparciem dla takiej uchwały  prosimy o kontakt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *